Egy régi újságban találtam a receptet, mindig is nagyon tetszett ez a torta, mert olyan szépséges volt, olyan krémes, és a karamell nagyon jól mutatott rajta. Hétvégén névnapoztunk, és ilyenkor tortafelelős vagyok. Nem akartam már a szokásos csokis-túrós tortát készíteni, hanem inkább kipróbáltam ezt.
A torta valami isteni finom, tényleg mennyei, krémes, vaníliás, puha tésztás, és a karamell pedig roppanóssá teszi. Apropó karamell. Most készítettem először, és úgy tűnik, hogy nem a legjobb edényben. Meg hát nem kellett volna belenyúlnom. A kis fánkocskákat meg kell forgatni benne, hát én kézzel próbálkoztam, aztán beleesett a fánk, én meg simán belenyúltam, hogy kiszedjem és a forró karamell szép kis hólyagocskákat csinált az ujjaimra. Szóval, csak óvatosan!
És egy másik tanulság, bevált receptet ne cserélj másikra! Lentebb a bevált recept, azt nem írom le, hogy melyik alapján csináltam a fánkocskákat, mert az annyira nem jött be, konkrétan szétszakadt tőle a habzsák, annyira tömör volt. De ez a lenti tökéletes!
Hozzávalók:
1 fagyasztott leveles tészta (én két szeletet vettem csak ki belőle, nem kellett az egész)
égetett tészta a fánkokhoz és a leveles tészta alapra, ehhez:
200 gramm liszt
2 dl víz
200 gramm vaj
5 tojás
1 csipet só
A krémhez:
1 vaníliás pudingpor
5 dl tej
5 dl tejszín
2 bourbon vaníliás cukor
3 evőkanál cukor
Karamellhez:
225 gramm cukor
100 ml víz
1. A leveles tésztát kinyújtjuk és egy tortalap aljának segítségével kör alakú formát vágunk ki belőle, én 26 cm-es tortaformát használtam. Egy sütőpapírral bélelt tepsire tesszük.
2. Az égetett tésztát elkészítjük, a vizet a vajjal együtt felrakjuk a tűzre, ha elolvadt a vaj, akkor hozzáadjuk a lisztet, a sót, és összekeverjük, amíg az edény falától el nem válik. Utána át szoktam önteni egy edénybe, hogy könnyebben kihűljön. Akkor szabad csak hozzáadni a tojásokat egyesével, amikor már teljesen hideg a tészta. Ilyen krémes állagú tésztát kell kapnunk. Ezt habzsákba töltjük és a kör alakú leveles tészta alapra nyomjuk úgy, hogy középről kifelé egy spirál legyen. Persze a nem éppen krémes állagú tészta miatt szétszakadt a habzsák a felénél, így a torta széle, pont a lényeg, ronda lett. Fontos amúgy, hogy hagyjunk helyet a csíkok között, mert meg fognak nőni. Előmelegített sütőben, 200 fokon sütöttem 30 percig. Nem szabad kinyitni a sütő ajtaját!
3. A maradék égetett tésztából kis halmokat nyomtam egy sütőpapírral bélelt tepsire, ezek lesznek a kis fánkocskák a torta szélére. Ezeket 12-15 percig sütöttem, 180 fokon.
4. A krémet viszonylag könnyen megoldottam, elkészítettem a pudingot a leírásnak megfelelően, plusz extra vaníliás cukor került bele. Amikor kihűlt, akkor egy kemény habbá vert tejszínhabbal (2,5 dl tejszínből) összekevertem. Ezzel a krémmel kell megtölteni a kis fánkocskákat. Amikor kihűltek, akkor az aljukat kilyukasztottam, és habzsákból belenyomtam a krémet. Miután a fánkocskákat a torta szélére ragasztottam a karamellel, akkor a maradék vaníliás krémet pedig a torta közepére kentem. A tejszín másik felét az egyik bourbon vaníliás cukorral habosra kevertem, ez ment volna a tetejére, de túlvertem a tejszínt és kicsapódott, így a kukába ment. Amúgy a krém tetejére tettem volna.
5. A karamellkészítést pedig még gyakorolnom kell, vagy itt is a recept volt a ludas, 225 gramm cukor és 100 ml víz egyvelegét írta, hogy tűzön karamellizálni kell. Nekem kicsit túlkaramellizálódott és utána láttam, hogy máshol vajjal csinálják. Szóval ez holnap újra tesztelésre kerül, amint begyógyulnak a hólyagocskák az ujjamon. A karamellben meg kell mártani a kis fánkocskákat, és azzal odaragasztani a torta aljához, majd a tetejüket is belemártani a karamellbe. Ennél a pontnál a jövőben úgy csinálnám, hogy kiskanállal karamellt merek a torta szélére, rápakolom a kis fánkokat és egy nagyobb kanállal pedig rákanalazom a karamellt a fánkok tetejére is. Nem mártogatnék még egyszer az tuti! Ja, és szerettem volna ilyen szép karamellszálakat is a tortára, de majd egy másik alkalommal talán az is sikerül.
De a sok-sok bénaság ellenére a torta finom lett, mind elfogyott, szóval érdemes kipróbálni!