Elkezdem a cukrászképzést, hogy ha már írok itt mindenfélét, akkor legalább szakmai tudásom legyen. Bár tény, hogy eddig több dolgot tanultam más blogokról és nemzetközi oldalakról, mint a tankönyvből. Ez a torta sem onnan van, csak már gondoltam, hogy kipróbálom ezt az új trendet, amikor magas tortát burkolunk. A torta átmérője 10 cm volt, szóval kicsi és magas lett.
A piskóta tészta egy újabb volt, ez nem olajos, amilyet szoktam sütni, hanem vajas. Sokkal tömörebb és bár könnyebb vele dolgozni, azért nem olyan puha, mint amit megszoktam. A receptet itt találtam.
Hozzávalók a piskótához: (én dupla adagot csináltam, lett egy kakaós, meg egy sima, abból lett ez a kisebb torta és egy 16 cm átmérőjű is, mindkét torta esetén 4 piskótalappal, kb 3 cm magasak voltak) – ez az adag egy 16 cm-es tortához való, ahol 2 magasabb piskótalap lesz, vagy 3 vékonyabb 🙂
- 250 g vaj
- 250 g porcukor
- 3 tojás
- 2 tk sütőpor
- 1 csipet só
- 250 g liszt
- 1 citrom reszelt héja
- 1 citrom leve
- kakaós piskóta esetén 1 evőkanál cukrozatlan kakaópor kerül még a tésztába
A sütőt melegítsük elő 170 fokra. Nekem ez a pici egy tortakarika, az oldalát beolajoztam és egy sütőpapírral borított tepsire tettem őket.
A szobahőmérsékletű vajat és a porcukrot robotgéppel felhabosítottam, hozzáadtam a reszelt citomhéjat, a citrom levét, majd egyesével a tojásokat. Végül a sót, sütőport és a lisztet is beleszitáltam. 170 fokon légkeveréses módban 30 percig sütöttem. Szép kérge lett, pucér tortának gyönyörű.
Hozzávalók a krémhez:
- 150 gramm étcsokoládé
70 gramm vaj
400 gramm mascarpone
málnalekvár ízlés szerint
Vízgőz felett felolvasztottam a csokit és a vajat, majd amikor langyosra hűlt, akkor elkevertem habverővel a mascarponéval.
A tetejére:
50 gramm étcsokoládé vízgőz felett felolvasztva, egy teáskanál olajjal elkeverve
ízlés szerint keksz, csokoládék
A kihűlt tortákat megkentem a krémmel, majd került bele egy kis málnalekvár is.
Egymásra halmoztam a piskótákat és nagyon kell figyelni, hogy minden szint ugyanolyan magas legyen. A piskótáknál is fontos, hogy ugyanolyan magasak legyenek, és ne ferdék, különben eldől a torta, vagy olyan lesz, mint a Pisai ferdetorony. 🙂
Amikor kész vagyunk, akkor kívülről is bekenjük a csokis krémmel, majd megy a hűtőbe pihenni pár órára.
A tetejére felolvasztjuk a csokoládét, megvárjuk míg kihűl, de még folyik, és habzsákba töltjük, majd lecsurgatjuk az oldalán. Vagy kanállal csurgatjuk le. A tetejét is becsokizzuk és oda lehet tenni mindenféle édességet. Fontos, hogy a még olvadt csokiba tegyük a dekorációt.
Ez a torta végül egy grillpartin végezte, ilyen volt belülről és mind elfogyott.